Köszöntünk az Olvass többet! határtalanul-magyarul nemzetközi irodalmi vetélkedő 2023-2024. tanévi tavaszi versenyének első fordulójában!
Kitöltési határidő: 2024. február 26. éjfél
Neved: (Kötelező kitölteni, különben kezdheted elölről a feladatlap kitöltését!)
Írd be az iskolád! (Kötelező, különben kezdheted elölről a feladatlap kitöltését!)

Írd be az osztályod! (Kötelező, különben kezdheted elölről a feladatlap kitöltését!)

E-mail címed:
Magyartanárod vagy könyvtárostanárod neve: (Kötelező, különben kezdheted elölről a feladatlap kitöltését!)
és email-címe:
(kötelező, különben kezdheted elölről a feladatlap kitöltését)
Ha tetszett a szövegrészlet és elolvasva a teljes művet, szeretnél részt venni a második fordulóban is, akkor ezt jelezd magyartanárodnak, könyvtárostanárodnak!
Várjuk a jelentkezést tanárodtól 2023. november 1-ig az olvasstobbet@gmail.com email-címen!

Feladatod a következő:

Az elolvasott szövegrészlet alapján válaszolj a kérdésekre! Ahol külön nem jelöljük, ott csak egy helyes válasz van.
Ha bejelölted a szerinted helyes válaszokat, akkor nyomd meg a 'Válaszok elküldése' gombot! A feladatlap kitöltése során várd meg a rendszer visszajelzését arról, hogy beérkezett-e a kitöltött feladatlap. Ez az elküldés után pár másodpercet vesz igénybe. Ha a kötelező mezőket nem töltöd ki, a rendszer automatikusan törli a válaszokat és kezdheted elölről a feladatlap kitöltését.

Az értékelésre később kerül sor. Ennek eredményéről az összekötő tanártól (magyartanár, könyvtáros tanár) értesülsz majd a lezárást követő 1-2 hét során.
Az esetleges technikai problémákról legkésőbb február 28-ig kérünk jelzést a konis56(kukac)gmail.com e-mail címen.

Berg Judit: Alma (szövegrészlet)

1. (0-4 pont) Állapítsd meg, hogy igazak vagy hamisak a szövegrészletre vonatkozó állítások!
igaz hamis állítás
A részlet elején Alma éppen végzett egy sakkrejtvény megoldásával.
Alma egy csillogó hajkefével fésülte meg a haját.
Alma óvodáskorú kislány.
Alma úgy érezte, rémesen néz ki, mert két napja ugyanaz a ruha volt rajta.

2. (0-3 pont) Írj egy-egy szinonimát a következő, a szövegrészletben szereplő szavakhoz! A szinonimákat a szó alatt lévő szövegmezőbe írd!
kimért áltat sudár

3. (0-1 pont) Milyen ruhadarabokat, fegyvert viselt Alma tükörképe? Jelöld meg a helyes válaszokat! Több helyes válasz van, a pont csak a hibátlan választás esetén jár!
tunika
páncéling
fehér ruha
kendő
köpeny
palást
korona
öv
tőr
4. (0-1 pont) Milyen színek szerepelnek a szövegrészletben? Jelöld meg a helyes válaszokat! Több helyes válasz van, a pont csak a hibátlan választás esetén jár!
zöld
piros
fehér
fekete
ezüst
arany
5. (0-2 pont) Rakd helyes sorrendbe a betűket és írd a szövegmezőbe a szót!
AÁDEÉLORTVZZ
Magyarázd meg, hogy miért fontos a történet szempontjából? A választ a másik szövegmezőbe írd!
A szót ide írd A magyarázatot ide írd!

6. (0-1 pont) Jelöld meg a helyes választ a szövegrészlet alapján!
Kinek az otthonában nem volt Almának lehetősége arra, hogy rendbe hozza a külsejét?
Katalina Bella Angelo

7. (0-1 pont) Jelöld meg a helyes választ a szövegrészlet alapján!
A tükörből a fehér királynő nézett szembe a lánnyal. Milyen szólás szerepel a részletben ennek a kifejezésére?
A szemébe nevet. A szeme közé néz. Farkasszemet néz vele.

8. (0-1 pont) Jelöld meg a helyes választ a szövegrészlet alapján!
Mely figurák voltak a a sakkjátszma túlélői?
A fehér vezér és egy gyalog A fehér király és az utolsó huszár Két fehér bástya és egy futó

9. (0-1 pont) Állítsd időrendi sorrendbe a történet eseményeit a helyes sorrend jelölésével! A legkorábbival kezdd!
A: Alma testét jéghideg borzongás járta át.
B: A lány tekintete a sakktáblára siklott.
C: Alma hunyorogva bámulta magát.
D: Alma a tükörhöz lépett.
E: A lány késztetést érzett, hogy megdörzsölje a szemét.
A sorrend:
ABCDE ACBED DCEBA EDCBA

10. (0-1 pont) A részlet alapján írd a szövegmezőbe a megfelelő kifejezéseket annak a szereplőnek a neve után, amelyikre ráillik!
dacos, előkelő, gúnyos, kételkedő, kimért, kíváncsi, kócos, magas, reménykedő, tündökletes.
A kifejezéseket a szereplők neve utáni szövegmezőbe írd!
Alma: Fehér királynő:
11. (0-4 pont) Készíts egy legalább hat mondatos összefüggő fogalmazást "A sakk olyan, mint az élet" címmel! A fogalmazást a szövegmezőbe írd!

Csak akkor küldd el a megoldásokat, ha az elején kitöltötted az adatokat!